„ Віки ми йшли під важким тягарем недолі,
часто стомлені падали на тернистім шляху,
проте ніколи ми не спинялися в своїй культурній
роботі, а все прямували вперед та вперед…”
І.Огієнко
А. Макаренко вважав важливим для колективу стиль і тон його життя та діяльності, які, на його погляд, є найістотнішими і найважливішими елементами колективного виховання. Стиль - внутрішня духовна сила колективу, яка передбачає почуття власної гідності, що є наслідком уявлення про цінність свого колективу, гордості за нього.
Реалізація цих принципів у життєдіяльності колективу робить його згуртованим, цілісним, ефективним у всіх процесах внутрішньої та зовнішньої взаємодії, привабливим для учнів.
Наша Червонопартизанська загальноосвітня школа покликана стати тим місцем для особистості учня і вчителя, де буде духовно збагачуватись кожен учасник навчально - виховного процесу, де буде формуватись громадянська зрілість і особиста відповідальність за свій вклад у національно - культурне відродження України у розбудову держави.
На сьогодні ми маємо реальні підтвердження успіхів своєї праці у багатьох напрямах. Зокрема, протягом останніх років за підсумками рейтингової системи серед шкіл району наша школа займає лише призові місця.
Виховна система школи розроблена відповідно до Закону Україну «Про загальну середню освіту», Конвенції ООН про права дитини, Статуту школи. Основними ідеями, які лягли в основу цієї системи, є ідеї гуманізму, педагогіки співробітництва, формування єдиного виховного простору.
Відповідно до Національної програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України визначено основні принци виховання, на яких базується дана виховна система:
• єдність національного і загальнолюдського;
• природовідповідність і культуровідповідність виховання;
• демократизація, гуманізація, безперервність і наступність виховання;
• єдність навчання і виховання;
• диференціація та індивідуалізація виховного процесу;
• гармонія родинного і суспільного виховання.
Виховна робота здійснюється за основними напрямами формування ціннісного ставлення:
• до суспільства і держави
• до людей
• до природи
• до мистецтва
• до праці
• до себе
У виховній роботі Червонопартизанської ЗОШ особлива увага приділяється патріотичному вихованню, яке дає можливість утвердити громадянські і патріотичні цінності як найважливіші пріоритети розвитку особистості в сучасному складному світі. Заступник директора з навчально-виховної роботи Грисенко Н.С., ставить перед класоводами і класними керівниками завдання : посилити позиції патріотичного виховання, формування громадських компетентностей і з цією метою складено план-графік проведення заходів відповідної тематики та протягом року створено папку із сценаріями та підтверджуючими фотографіями. Досвід роботи показує що їх можна розділити на 8 тематичних циклів:
- Україна – наша Батьківщина (літературна світлиця «Україна - мій рідний край, моя земля»загальношкільне свято «День Соборності України», виховна година «Моя Батьківщина – Україна!»,виховна година «Правове виховання. Пустощі і кримінальна відповідальність» , година патріотизму «Виростай , дитино, й пам’ятай-Батьківщина – то найкращий край!». ;
- національні символи України (загальношкільне свято «Ворожіння на Маланку», мовне свято «Скільки в тобі рідного! Скільки в тобі близького!», виховна година «Нехай земля квітує всюди - природу збережемо, люди!», літературно-музична композиція «Без верби і калини нема України»);
- державні символи України (усний журнал «Державні та народні символи України», пізнавальна година «Вшанування пам’яті П.Чубинського – автора слів Гімну України» ,перегляд відеоролику «Державні символи України»);
- річниці історичних подій (година пам’яті «Голокост – лихо століття», просвітницька година « Героям Крут присвячується…», урок мужності «Афганістан – біль моєї душі», виховні години, присвячена героям Небесної сотні « Герої не вмирають»);
- відзначення заснування міст, об’єднань, організацій (виховний захід «Посвята в українчики», «Річниця створення Херсонської області»);
- представники українського мистецтва (Літературні читання «Крокуємо стежками Кобзаря», перегляд та обговорення мультимедійної презентації «Олександр Петрович Довженка - геніальний український кінорежисер,видатний письменник і публіцист»);
- творці української державності (урочистий мітинг і концерт «Хто і коли жив на Україні», година спілкування «Без правової культури немає правової держави»);
- зустрічі з видатними земляками (воїнами із зони АТО, вчителями-пенсіонерами, представниками районних ветеранських оргнанізацій).
Проведення виховних заходів має за кінцевий результат підготовку конкурентоспроможної й гармонійно розвинутої молоді, починаючи з сімейного, патріотичного та громадянського виховання. Необхідно створювати такі умови, за яких інтереси особистості гармонійно співвідносилися б з інтересами громади та держави в цілому.
Підготувати особистість з високим рівнем громадянської свідомості, з духовними цінностями, з глибоким почуття патріотизму.
Необхідно відзначити, що на сучасному етапі в Україні зроблено чимало в галузі громадянської освіти та патріотичного виховання молоді. Важливе значення має прийняття Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, де визначено основні засади, цілі, напрями, зміст, форми і методи громадянського виховання.
При здійсненні патріотичного виховання молоді необхідно дотримуватися особистісно-зорієнтованого підходу, де у центрі навчально-виховного процесу стоять інтереси особи та конкретно-історичного підходу, який вимагає розглядати навчальний зміст в цілому як історичну категорію, своєрідну модель конкретних вимог суспільства щодо підготовки молоді до життя та діяльності в даному суспільстві на певному етапі його розвитку.
Зміст патріотичного виховання має бути зорієнтовано на розвиток уявлень молоді про громадянськість та шляхи її реалізації на основі системи понять з різних галузей наукових знань, на формування емоційно-ціннісного компоненту громадянської культури особистості, що включає насамперед
Оволодіння названими компонентами громадянської культури особистості українською молоддю сприятиме виробленню правильної життєвої позиції, самоідентифікації молоді у глобальному світовому просторі, збереження українських ментальних рис, формуванню політичної свідомості, підтримці демократії та стійкого розвитку українського суспільства.
Наслідком і результатом патріотичного виховання має бути формування особистості, яку характеризують відчуття власної гідності, шанування прав людини і вміння їх захищати, набуття навичок жити у глобалізованому світовому просторі з відчуттям приналежності до певної народності, нації.
Патріотичне виховання молоді повинні бути базою, на основі якої зростатиме співпраця школи, представників Вербівської сільської ради і державної влади. Таке навчання та виховання допоможе подолати значну кількість труднощів та існуючих проблем побудови громадянського суспільства в Україні.