Всеукраїнський тиждень права
Мораль і право, право і закон —
Рушійні сили для життя людини.
А їх знання надасть нам вірний тон
У розвитку держави — України.
Одним із завдань сучасної шкільної правової освіти є вміння учня орієнтуватись у величезному потоці інформації. Навчити цього лише на уроці правознавства просто неможливо, тому в школі щорічно проводиться тиждень права, який включає в себе комплекс різноманітних форм позакласної роботи.
Основною метою тижня було:
-
підвищити інтерес учнів до правознавства;
-
розширити й поглибити знання та вміння учнів з даного предмету;
-
реалізувати на практиці основні принципи особистісно орієнтованого підходу до навчання;
-
створити сприятливі умови для виявлення знань та вмінь учнів у нестандартних ігрових ситуаціях.
Проведення тижня права було спрямовано на те, щоб поглибити знання учнівської молоді про їх права, зазначені в державних документах: зокрема в Конституції України. Цей тиждень - пропаганда, спрямована на всіх громадян нашої держави. А наша маленька «держава» (тобто школа) не стала винятком: було розроблено ряд заходів, що охопили усі ланки освітньої діяльності – від початкової до старшої.
Всеукраїнський тиждень права розпочався відкриттям загальношкільної лінійки, на якій учні школи представили усний журнал «Я маю право». Тиждень права сьогодні вже має статус державного, носить характер національної правової традиції та включає в себе цілу низку заходів, акцій, конкурсів.
Так, в рамках проведення тижня були проведені заходи, спрямовані на забезпечення захисту прав дитини дотримання національних та загальнолюдських морально-естетичних принципів, традицій. У школі були оформлені стенди, випущенні стіннівки «Всі різні, всі рівні», пройшли конкурси малюнків на тему «Права дитини в малюнках».
Для учнів 1-4 класів було проведено класоводами: Палій Г.Л., Рощиною І.А., Компанієць О.Є. гру-мандрівку «Знай свої права», години спілкування на правову тематику, а саме: «Право в нашому житті» (4 клас), «Від праві до права» (3кл.).
Для учнів 5 – 8 класів була проведена вікторина Гра «ЗАКОН. ПРАВО. МОРАЛЬ.». Під час спілкування діти повторили основні статті конвенції про права дитини, а також вчитель історії, правознавства Коваленко Н.В. наголосила, що права нерозривно пов’язані з обов’язками, і що ми всі повинні робити такі вчинки, щоб не зашкодити собі, родині та оточуючим.
Для 9 – 11 класів вчителями історії Білокриницькою О.М., Коваленко Н.В. проведена правова вікторина: «Юний правознавець». Учні отримали нові й поглибили вже існуючі в них знання та навички у сфері громадянського виховання та юридичної освіти, вчились використовувати теоретичні знання з права в різноманітних ситуаціях з питаннями соціально-правового захисту дітей.
Протягом тижня по класах були проведені години спілкування на правову тематику.
У 10 класі класний керівник: Волошин Ю.Я. провів виховну годину: «Право в нашому житті». Спираючись на знання учнів з правознавства, використовуючи цікаві юридичні ситуації класний керівник зумів зацікавити учнів юридичною наукою. Десятикласники усвідомили, щоб уміло і правильно користуватися своїми правами і добре виконувати свої обов’язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони.
В 6 класі (класний керівник Полякова В.В.) пройшла вікторина «Мої права і обов’язки». Шестикласники дізналися, з якого віку, як і де підліток може захистити свої права та інтереси – самостійно або за допомогою законних представників. Не маючи достатнього життєвого досвіду, підлітки іноді опиняються на межі скоєння злочину, і тоді врятувати людину від фатальної помилки може тільки знання законів.
Під час години спілкування шестикласники знайшли відповіді на питання, які їх хвилювали.
З метою виявлення обізнаності учнів про свої права у 7-8 класах було проведено соціальне опитування шляхом анкетування «Діти та молодь про свої права».
У шкільній бібліотеці була організована виставка бібліотечної полички «Правова література» (Бібліотекар Компанієць О.Є.).
8 грудня 2017 року проведено Всеукраїнський урок «Права людини» (вчитель історії Коваленко Н.В.). В ході уроку учні ознайомилися з правами та свободами людини, їх класифікацією, пояснили значення прав та свобод людини і громадянина та їх захист в Україні; назвали основні міжнародні документи про права людини; вміло визначали різні види прав людини; працювали з нормативно-правовими актами.
Вищезазначені заходи сприяли підвищенню зацікавленості учнів у вивченні правознавства. Рівень ефективності проведених заходів був достатньо високим, що дало змогу розвивати творчі здібності учнів, поглиблювати та розширювати знання про їх права.
Робота по формування правових відносин продовжується і далі. Вона сприяє розширенню правових знань учнів, формує вміння співвідносити в життя норми моралі та прав, застосовувати правові знання в повсякденному житті.